SNJEŽANA PREMUŠ
Plesalka, koreografinja, pedagoginja
LONDON 1993 - 98
Študira in magistira na London Contemporary Dance School. V Londonu pleše v Yelp Dance Co., ki jo je ustanovila grška koreografinja Mariela Nestora. Ustvarja še z umetniki kot so Ivana Jozić, Philip Gemacher, Ioanna Portolou, Andreja Podrzavnik, Sarah Fahie itd.
V letih 1997-99 je povabljena v različne mednarodne projekte: koreografinja v rezidenci Dance productions Glasgow v sodelovanju z Emylin Claid, DanceWeb štipendija na Dunaju in Master klasi, On the Edge (Julyien Hamilton, Mark Tompkins, David Zambrano, Vera Mantero) - Improvizacijski Festival v Parizu.
BERLIN 2000 - 02
V letu 2000 sodeluje z Eleno Alonso v Berlinu in so-ustvari dve odmevni predstavi: Dedicatoria in Handle with care v produkciji Theater am Halleschen Ufer.
V letu 2002 dobi štipendijo v Tanfzabrik kot plesalka v projektu Iztoka Kovača in glasbenika Vinka Globokarja.
ATENE 2001 – 06
V 2001-02 ponovno sodelovanje s koreografinjo Marielo Nestora v Yelp Dance Co.
Od 2003 se poveže z glasbeniki v različnih projektih, ki jih producira avant-gardno glasbeno središče Small Music Theatre v Atenah .
V 2003 sodeluje z mednarodno priznanim glasbenikom in improvizatorjem Vinko Globokarjem v improvizacijskem dogodku v Gazi, Atene ter v celovečerni predstavi
Mindscapes v režiji avstrijskega koreografa Beda Percht.
SLOVENIJA:
V letih 1992-93 Snježana pleše in se izobražuje v Plesnem Centru Maribor številnimi umetniki: Minka Veselič Kološa Arthur Rosenfeld, Mary Faulkerson, Maja Milenović Workman, Grant Mcdaniels.
1993 - 2010 je gostujoča pedagoginja in koreografinja v projektih Plesne izbe Maribor.
Med leti 2004 in 2008 ustvarja in nastopa v projektih znanih slovenskih ali mednarodnih umetnikov kot so Iztok Kovač - EN KNAP, Tuning scores - Lisa Nelson, Matjaž Pograjc – Betontanz, Mateja Bučar – Bratje Karamazovi.
2008 je povabljena v mednarodni projekt Dialogue, Festival Fabrica Europa, Firence.
Od 2009 je so-ustanoviteljica Zavoda Federacija Ljubljana in članica (avtorica in izvajalka) Kolektiva Federacija, v sodelovanju z Andrejo Podrzavnik in Gregorjem Kamnikarjem. Zavod Federacija je tudi dom umetnikov, kakor platforma, ki omogoča izmenjavo med umetniki in spodbuja družbeno usmerjene projekte.
Koreografski opus se deli na 4 dele:
Interaktivne intermedijske predstave: telo – zvok – podoba. Raziskuje interaktivni dialog med različnimi mediji s telesom, kot središčem ter možne ekstenzije v različne dimenzije in realnosti, ki jih digitalno področje omogoča in promovira. Ustvarja potrebno distanco, da bi našla humor, absurdnost in poezijo znotraj sublimnih realnosti, ki se pojavljajo pred nami.
Predstave: Ozvočeno telo - Amplified body (1 / 2), No tea. No dogs., Tiho telo, Dolly my body, Dvojnik.
Dvojnik 2010-2013 je odmevna predstava, ki je bila uprizorjena v Moskvi v letu 2010, kot delo v nastajanju po 10 dnevni rezidenci. Sledila je raziskava v letu 2011 in druga predstavitev v Španski borcih Ljubljana. Tretji del procesa predstavlja premierna predstavitev v februarju 2013 v Španskih borcih ter gostovanja na Festivalu Prestopi Maribor ter Gibanica Ljubjana 2013.
Zgodbe o telesu (2004 – 2011) raziskuje korporealnost individuma (eno telo – 100 identitet): fokusira se na možnosti izraza. Črpa v individualni fizionomiji, ki določa omejitve bivanja, a je hkrati originalna platforma za osebni izraz in notranjo ustvarjalno svobodo.
Predstave: Zgodbe o telesu (1/ 2), Zgodbe o telesu 3: You, Zgodbe o telesu 4: Move as.
Move As, solo je doživel številne ponovitve in gostovanja v Sloveniji, Avstriji, na Madžarskem, Grčiji, Makedonija... med leti 2008 in 2011 ter dobil nagrado občinstva na 4. Bienalu slovenskega sodobnega plesa, Gibanica 2009.
Fizične manifestacije 2012 – 2015 je poglobljena študija in na nek način nadaljevanje projekta Zgodbe o telesu. Projekt odlikuje sodelovanje umetnikov in strokovnjakov, ki se ukvarjajo z izredno zanimivo zgodbo o soočanju in iskanju osebnega izraza znotraj posameznih uniformiranih struktur, ki so zabeležene v telesu.
Jean Luc Nancy: Pri mišljenju telesa samo telo sili misel vedno dlje, vedno predaleč, da bi se jo lahko še mislilo, toda nikoli dovolj daleč, da bi postala telo. Zaradi tega nima nobenega smisla govoriti o telesu in misli ločeno eno od drugega: sta samo kot njuno medsebojno dotikanje.
Tkolektivnos 2010 - 2014: Kot avtorica je Snježana Premuš skupaj z Andrejo Podzavnik in Gregorjem Kamnikarjem sodelovala pri idejni zasnovi ter izvedbi treh večjih projektov, ki so se zvrstili med leti 2010 – 2013. Snježana Premuš je zasnovala idejni koncept za os: telo-prostor, ki ga je vpeljala v projektu 2009 Odnos kot arhitektura (v produkciji Kibla Maribor), ključno vprašanje projekta je bilo: »Kako umetniška akcija spremeni izkušnjo prostora?« Omenjen projekt je navdihnil prvi del kolektivnega projekta Tkolektivnos 2010-12: Odnos v Muzeju. Skupaj s so-avtorji je razvijala tudi širša vprašanja – prenašanje umetniške izkušnje v družbene prakse (Prenos 2011) in specificirala metodo dela Kolektiva Federacija: Zapisi – Scores (Zanos 2012).
Predstave: Odnos v Muzeju, Stalna zbirka zdajšnjosti, Neavtorizirano
V letih 2013-14 je kolektiv razširil delo na mednarodni interdisciplinarni projekt Dinamični prostori (Slovenija - Hrvaška - Grčija - Kanada)
Delavnice za najmlajše in mlade, kjer tesno sodelujejo z javnimi zavodi kot so Mestni Muzej Ljubljana, Vrtci (Viški, Vrtec pod gradom), Pedagoška šola, Programi MOL – Bobri, Emona 2000 itd.:
Muzej oživi, Telo v hiši. Hiša v telesu. Glasba in gib.
NAGRADE:
2005 *Alamut – Young directors Prize, Salzburg Festspiele, Austria
2009 *Move As – Nagrada občinstva, Gibanica, 4. Bienale Slovenskega Sodobnega Plesa
2013 *Kolektiv Federacija – Plaketa Mete Vidmar za izjemne dosežke na področju
ustvarjalnega dela z mladimi (2011-13)
2017 *Ksenija Hribar nagrada za izjemno koreograsko delo med leti 2014-16, Festival Gibanica Ljubljana